PAST WINNERS
2015 National History Day Competition
7th Place Jr. Individual Exhibit
“Thaddeus Stevens: Anti-Slavery Advocate or Extremist?” by Carter Fielding (Logan)
7th Place Jr. Group Website
“The Iron Lady: The Leadership and Legacy of Margaret Thatcher” by Ben Anderson, Gareema Dhiman, and Makenna Austin (Logan)
8th Place Sr. Individual Documentary
“'Through Science to Justice’: Magnus Hirschfeld and Germany’s LGBT Rights Movement” by Natasha Pagel-Aprill (Ogden)
13th Place Sr. Individual Website
“The Crusade of Utah Microbiologist Joseph E. Greaves” by Luke Hansen (Price)
Corps of Discovery Prize, sponsored by the Lewis and Clark Trail Heritage Foundation
“The Legacy of the Corps: Lewis and Clark’s Great Journey West” by Maren Burgess (Alpine)
Campaigns of Courage Prize, sponsored by the National World War II Museum
“The General Who Saved a City: Lucius Clay” by Miguel Rust (Orem)
2015 Utah History Day State Competition
Download State Contest Results
2014 National History Day Competition
5th Place Senior Group Documentary: Nicholas Cockrell, David Skorut, and Harry Han, from Hillcrest High School in Midvale,
“Huelga! Delano’s Cry for Equality.” National Park Service Award for Latino-American History
9th Place Senior Group Performance: Ruth and Elizabeth Patterson, from Lakeridge Jr. High in Orem,
“The Dust Bowl: The Years of Responsibility"
12th Place Junior Individual Documentary: Diana Baird, from Lakeridge Jr. High in Orem,
“Downwinders: Falling Out With the Government Over Fallout from the Skies.”
12th Place Junior Group Performance: Ava Erickson, McKenna Willey, Lauren Holman, Lauren Hulse, and Kelsey Barton, from Centerville Elementary, “The Triangle Shirtwaist Factory Fire: The Rights and Responsibilities of the Labor Movement.”
13th Place Junior Group Performance: Candace and Bethany Anderson, of Thomas Edison Charter School North in Logan
“The Cure and the Curse: The Impact of Thalidomide on Rights and Responsibilities in the Drug Market.”
2014 Utah History Day State Competition - April 23, 2014
Download State Contest Results.
2013 National History Day Competition, University of Maryland, College Park
2nd Place Junior Group Documentary: Maya Holliday and Aidan Moore, Logan Middle School
2nd Place Senior Group Exhibit: Bovey Rao, Samantha Bemis, and Amy Zhan, Hillcrest High School
5th Place Junior Historical Paper: Raymond Li, Mt. Logan Middle School
7th Place Junior Individual Performance: Bethany Anderson, Thomas Edison Charter School
8th Place Senior Individual Website: Anna Bryner, Carbon High School
7th Place Jr. Individual Exhibit
“Thaddeus Stevens: Anti-Slavery Advocate or Extremist?” by Carter Fielding (Logan)
7th Place Jr. Group Website
“The Iron Lady: The Leadership and Legacy of Margaret Thatcher” by Ben Anderson, Gareema Dhiman, and Makenna Austin (Logan)
8th Place Sr. Individual Documentary
“'Through Science to Justice’: Magnus Hirschfeld and Germany’s LGBT Rights Movement” by Natasha Pagel-Aprill (Ogden)
13th Place Sr. Individual Website
“The Crusade of Utah Microbiologist Joseph E. Greaves” by Luke Hansen (Price)
Corps of Discovery Prize, sponsored by the Lewis and Clark Trail Heritage Foundation
“The Legacy of the Corps: Lewis and Clark’s Great Journey West” by Maren Burgess (Alpine)
Campaigns of Courage Prize, sponsored by the National World War II Museum
“The General Who Saved a City: Lucius Clay” by Miguel Rust (Orem)
2015 Utah History Day State Competition
Download State Contest Results
2014 National History Day Competition
5th Place Senior Group Documentary: Nicholas Cockrell, David Skorut, and Harry Han, from Hillcrest High School in Midvale,
“Huelga! Delano’s Cry for Equality.” National Park Service Award for Latino-American History
9th Place Senior Group Performance: Ruth and Elizabeth Patterson, from Lakeridge Jr. High in Orem,
“The Dust Bowl: The Years of Responsibility"
12th Place Junior Individual Documentary: Diana Baird, from Lakeridge Jr. High in Orem,
“Downwinders: Falling Out With the Government Over Fallout from the Skies.”
12th Place Junior Group Performance: Ava Erickson, McKenna Willey, Lauren Holman, Lauren Hulse, and Kelsey Barton, from Centerville Elementary, “The Triangle Shirtwaist Factory Fire: The Rights and Responsibilities of the Labor Movement.”
13th Place Junior Group Performance: Candace and Bethany Anderson, of Thomas Edison Charter School North in Logan
“The Cure and the Curse: The Impact of Thalidomide on Rights and Responsibilities in the Drug Market.”
2014 Utah History Day State Competition - April 23, 2014
Download State Contest Results.
2013 National History Day Competition, University of Maryland, College Park
2nd Place Junior Group Documentary: Maya Holliday and Aidan Moore, Logan Middle School
2nd Place Senior Group Exhibit: Bovey Rao, Samantha Bemis, and Amy Zhan, Hillcrest High School
5th Place Junior Historical Paper: Raymond Li, Mt. Logan Middle School
7th Place Junior Individual Performance: Bethany Anderson, Thomas Edison Charter School
8th Place Senior Individual Website: Anna Bryner, Carbon High School